Uczymy się od mistrza Jana Matejki
Efektem finałowym projektu prowadzonego przez zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych stała się wystawa, którą mogli podziwiać rodzice podczas wywiadówki na parterze szkoły.
PROTOKÓŁ
Z POSIEDZENIA KOMISJI KONKURSU PLASTYCZNEGO
POD HASŁEM „UCZYMY SIĘ OD MISTRZA JANA MATEJKI”
ZORGANIZOWANEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 15 RZESZOWIE
Z DNIA 28 LISTOPADA 2013r.
SKŁAD KOMISJI: mgr Regina Kawa, mgr Izabela Liskowicz, mgr Katarzyna Błońska
POSTANOWIENIA:
KOMISJA POSTANOWIŁA PRZYZNAĆ NASTEPUJĄCE NAGRODY:
I NAGRODA – Maciej Tarski, kl. IVa
Gabriela Pitera, kl. IVb
II NAGRODA – Martyna Nitka, kl. Vb
Julia Dąbrowska, kl. VIa
III NAGRODA – Konrad Mikuła, kl. IVa
Weronika Grzebyk, kl. VIa
ORAZ WYRÓŻNIENIA:
Jadwiga Rejman, kl. Va
Izabela Szczęch, kl. Va
Karolina Warzocha, kl. VIa
Jagoda Danilczuk, kl. IVb
Mikołaj Grocholski, kl. IV
Aleksandra Stochła, kl. VIa
Wnioski:
W realizację prac konkursowych zaangażowani byli uczniowie klas IV - VI, którzy realizują zajęcia z plastyki. Do wystawy zakwalifikowano prace, najpełniej spełniające założenia konkursowe. „Uczymy się od mistrza – Jana Matejki” to nieprzypadkowe hasło konkursu sprowokowane rocznicą śmierci tego znakomitego polskiego artysty - mistrza szczegółu, aranżacji sceny na obrazach i znakomitego historyka, ale przede wszystkim patrioty. Uczniowie, mieli okazję, dzięki głębszej analizie jego dzieł podczas kopiowania reprodukcji, docenić mistrzostwo artysty. Na początku zajęć dało się słyszeć od uczniów, że to niemożliwe do narysowania: „Proszę pani, my tak nie umiemy”. Teraz, kiedy oglądam wystawę, cieszę się, że nie obniżyłam poprzeczki. Odpowiednia motywacja
i pomoc wspierała wątpiących w swoje możliwości. Myślę, że pojęcia oryginał, kopia, reprodukcja zostały utrwalone. „Uczymy się od mistrza” - hasło konkursu prowokuje do zastanowienia się na czym polegało mistrzostwo Jana Matejki. Uczniowie dzięki podjęciu się kopiowania mogli dostrzec kunszt jego dzieł. Prace uczniów są również godne podziwu, a cała wystawa udowadnia, że wielu autorów prac ma niewątpliwie talent plastyczny. Wniosek ogólny – warto w przyszłości kontynuować cykl konkursu, wybierając kolejnego wybitnego twórcę.
Izabela Liskowicz
Podpisy komisji:
wystawa prac
praca G. Pitery, IVb
M. Tarskiego, IVa
praca Julii Dąbrowskiej, VIa