Konkurs „Niezwyciężeni 1918 – 2018. Pokolenia Niepodległej”

Aby zainspirować młodzież szkolną do poszukiwań w swoich miejscowościach i środowiskach osób zasłużonych w walce o niepodległość Instytut Pamięci Narodowej zorganizował konkurs „Niezwyciężeni 1918 – 2018. Pokolenia Niepodległej”.  Zadaniem uczestników konkursu  było wybranie osoby odznaczonej Krzyżem lub Medalem Niepodległości (związanej z ich miejscowością, rodziną), zebranie informacji o bohaterze (zdjęcia, pamiątki, relacje krewnych, odnalezienie odznaczenia) oraz zaprezentowanie wyników swoich poszukiwań w formie  filmu bądź vloga Zadania tego podjął się uczeń klasy 4a Kamil Chlebica, który wraz z mamą przygotował film o bohaterze Janie Huchli, a inspiracją stało się zdjęcie bohatera znajdujące się  w rodzinnym albumie. W ramach upowszechnienia postaci w środowisku lokalnym przygotowano  we współpracy z nauczycielką języka polskiego montaż poetycki Niezwyciężeni oparty na tekście Mieczysława Bomby „Pluton budziwojaków. Ze wspomnień strzelecko – legionowych, który zaprezentowany został społeczności uczniowskiej 30.05 2018 roku Kamil przedstawił swojego bohatera pracy Jana Huchlę i zaprezentował  przygotowany na konkurs film Mój bohater Jan Huchla. Występ wzbogaciła   prezentacja multimedialna ukazująca sylwetki pozostałych 21 strzelców.

Na parterze szkoły przygotowano wystawę,  prezentującą Jana Huchlę,  kopie dokumentów i sylwetkę bohatera pracy, a także  pozostałych 21  mężczyzn , którzy wyruszyli spod budziwojskiego kościoła , by wstąpić do Legionów Piłsudskiego i walczyć o wolność Polski.

nie 1 nie 2    

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!