Dzień Czystego Powietrza

Nasza szkoła uczestniczyła w kampanii z okazji Dnia Czystego Powietrza, organizowanej przez Fundację Ekologiczną „ARKA”, z którą współpracujemy od 2005r. W przeprowadzone działania zaangażowała się większość uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

W ramach kampanii przeprowadzono akcję informacyjną. Na parterze zorganizowano wystawę edukacyjną z wykorzystaniem różnych materiałów. Opracowana została też ulotka, która trafiła do uczniów i ich rodziców. W kl. IV-VII na lekcjach przyrody, biologii i techniki przeprowadzono zajęcia edukacyjne, dotyczące szkodliwości spalania śmieci w domowych piecach i sposobów przeciwdziałania niskiej emisji. Podobnego typu zajęcia odbyły się również na lekcjach wychowawczych oraz w klasach młodszych. Wspólnie szukano odpowiedzi na pytanie: „Co możemy zrobić, by chronić powietrze, które jest niezbędne nam do życia?” Starsi uczniowie pisali wiersze i listy otwarte, zaś młodsi układali hasła i rymowanki, promujące czyste powietrze. Julia Ożyło z kl. VII b napisała nawet tekst piosenki i nagrała swoje wykonanie. Świetlica szkolna, przy udziale dzieci z klas I-III, także włączyła się czynnie w kampanię. Panie przeprowadziły doświadczenie „Otrzymujemy smog w słoiku”, a dzieci mogły doświadczyć trochę chemii eksperymentalnej i przekonać się, jak niewiele trzeba, żeby taki smog powstał. Uczniowie poznali też sposoby zabezpieczania się przed smogiem. Każdy własnoręcznie wykonał dla siebie maskę. Kreatywność dzieci nie ma granic – potrafią zrobić maskę z papieru, a nawet zaprojektować ją z klocków. Kolejnym zadaniem było zespołowe wykonanie plakatu „SMOG” na szarym papierze.

Efektem tych wszystkich działań są m. in. listy otwarte do rodziców pisane przez uczniów, hasła, wiersze oraz krótkie rymowanki. Wzorem wcześniejszych lat część z nas włączyła się też w Łańcuszek Czystego Powietrza, wysyłając SMS-y lub e-maile o akcji. Z materiałów odpadowych zrobiono kukły Dioksyn i Smogów. Wykonano plakaty, które wyeksponowano na wszystkich kondygnacjach budynku szkolnego. W ten sposób trafiono do całej społeczności szkolnej oraz do bezpośrednich adresatów – rodziców. Plakaty dotarły także do Osiedlowego Domu Kultury „Budziwój” oraz do Filii nr 5 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Kampanię koordynowała pani Joanna Sowa – nauczyciel biologii i chemii oraz pani Iwona Woźniak – nauczyciel-bibliotekarz, szkolny koordynator ds. ekologii.

 

pow 0 pow 1 pow 2 pow 3
pow 16 pow 4 pow 5 pow 6
pow 7  pow 8  pow 9  pow 10
 pow 11  pow 12  pow 13  pow 14

 

       

 

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!